راهنمایان گردشگری ایران چه کسانی هستند؟

به نام خدا

چگونه راهنمای گردشگری شویم ؟

راهنمایان گردشگری در ایران علاوه بر آموختن شیوه های فن بیان و تسلط بر زبان بدن در آموزشگاههای به خصوصی از قبیل آوای جلب سیاحان ، پرتو و … مطالب و عناوین تاریخی بسیار مفیدی را خواهند آموخت ، یک راهنمای گردشگری پس از اینکه آموزشهای پیش رفته و حرفه ای خود را در زمینه گردشگری به اتمام می رساند ، از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کارت و لوح فعالیت خود را دریافت می کند و می تواند وارد عرصه کار و صنعت گردشگری شود.

مدارک مورد نیاز برای اینکه یک راهنمای گردشگری بشویم:

البته پیش از تعلیم در آموزشگاههای معتبر باید شرایط عمومی و خصوصی زیر را داشته باشد.

الف ـ تابعیت جمهوری اسلامی ایران

ب ـ متدین به دین اسلام یا اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

پ ـ داشتن حداقل ۲۲ سال سن

ت ـ ارایه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری موثر از مراجع ذی صلاح

ث ـ عدم اعتیاد به مواد مخدر بنا به تأیید مراجع ذی صلاح

ج ـ داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی

چ ـ موفقیت در مصاحبه عمومی و اختصاصی

ح ـ گذراندن دوره تخصصی راهنمایان گردشگری و موفقیت در آزمون و اخذ مدرک پایان دوره از مراجع ذی صلاح

خ ـ داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت برای متقاضیان مرد

د ـ دارا بودن سلامت جسمانی متناسب با موضوع فعالیت و سلامت روانی به تأیید پزشک معتمد سازمان

ذ ـ تسلط به یکی از زبان های خارجی (برای راهنمایان گردشگری بین المللی)

ر- صورتجلسه تائیدیه مصاحبه در کمیته فنی

نکاتی که یک راهنمای گردشگری باید بداند:

همانطور که می دانید در این مقاله میخواهیم شغل راهنمای گردشگری یا تور لیدری را بررسی کنیم ، به طور کل ایران دارای بسیاری از جاذبه های طبیعی گردشگری می باشد که متاسفانه در آنها سرمایه گذاری و تامین زیر ساخت و رو ساخت فراهم نگردیده است.

اما همان معدود اماکن گردشگری که زمانی جاذبه گردشگری بودند پس از طی سالها با حمایت مسئولین گردشگری کشور مجهز به برق ، جاده ی آسفالت ، دکل های مخابراتی ، اقامتگاه ، آب و گاز و دیگر امکانات مهم برای فراهم آوردن اوقات فراغت و سفری در اعماق طبیعت برای گردشگران شده است .

البته در بسیاری از جاذبه های گردشگری راهنمایان گردشگری اقدام به برگزاری تور طبیعت گردی می کنند که این بر خلاف دستور العمل های سازمان و اداره کل میراث فرهنگی می باشد.

با این اقدام راهنمایان ، دو تخلف صورت می گیرد ، اول اینکه راهنمایان گردشگری به هیچ عنوان حق برگزاری تور طبیعت گردی ندارند و این مسئولیت ، وظیفه شرکتهای خدمات مسافرتی است که گردشگران را ثبت نام و برای گردشگران ، راهنمای گردشگری استخدام نمایند.

و دوم اینکه طبیعت گردی در اماکن و جاذبه های فاقد زیر ساخت و رو ساخت و محل اقامت مناسب و همچنین در فصولی از سال که گردشگری در آن فصل با سختی و مشقت همراه باشد ممنوع و غیر قابل پذیرش است و اگر منجر به شکایت گردشگران گردد و یا اگر بازرسان اداره کل میراث فرهنگی با آن روبرو شوند اتفاقات بدی برای شرکت یا دفتر خدمات مسافرتی خواهد افتاد و همچنین امکان لغو کارت فعالیت تور لیدر (راهنمای گردشگری) هم خواهد بود.

راهنمایان گردشگری ایران قبل از عزیمت به محل برگزاری تور یا تفرجگاه مربوطه باید خودشان قبلا آنجا رفته باشند تا با محیط و امکانات آن فضاهای تفریحی و مخاطرات احتمالی آن محیط گردشگری آگاه شوند.

حمایت قانون از راهنمایان گردشگری:

قانون و مراجع انتظامی و ضابطین قضایی همیشه و در همه جا از راهنمایان گردشگری که دارای کارت و مجوز فعالیت می باشند ، حمایت کرده است ولی در عوض با افراد سود جو که بدون داشتن مجوز فعالیت و کارت راهنمای گردشگری اقدام به برگزاری تور و گشت های طبیعت گردی می نمایند به شدت برخورد کرده و در مقابل آنها می ایستد.

پس نتیجه میگیریم که کارت راهنمای گردشگری به منزله ی مجوز و حکم فعالیت راهنما می باشد ، که باید از ابتدای سفر تا زمان پایان یافتن آن همراه راهنما باشد تا از بروز اتفاقاتی از این قبیل جلوگیری شود.

راهنمایان گردشگری همیشه باید قبل از سفر مجوز تردد و بیمه مسئولیت مدنی و بیمه مسافرتی مسافران را از شرکتی که او را استخدام نموده تحویل بگیرد تا در موارد لزوم آن را به ماموران انتظامی ، بازرسان اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، پلیس راه و راهور ارائه دهد.

در پایان نکته ای ظریف ولی کاربردی برای راهنمایان گردشگری:

راهنمای گردشگری باید فکر و ذهن خود را برای مقابله با اتفاقات ناگوار هم در زندگی خود و هم در طول سفر آزاد کند تا بتواند سفری دلچسب و به یاد ماندنی ای را برای گردشگران فراهم آورد ، به طور مثال اگر یک راهنما اتفاق بدی از قبیل از دست دادن شخصی در زندگی اش افتاده باشد نباید با روحیه و خلق و خوی بد به گردشگران سرویس ارائه دهد زیرا هم برای خود و هم برای آنها لحظه های بدی را خواهد ساخت.

راهنمایان گردشگری
تورهای مسافرتی
, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست