ویزای استرالیا | ایکاتور SGB Visa

ویزای استرالیا | ایکاتور SGB Visa


ویزای استرالیا + انواع و شرایط ویزا + مدارک مورد نیاز

مهم نیست به عنوان یک ایرانی برای چه هدفی قصد سفر به کشور استرالیا را دارید، در هر حال شما نیاز به ویزای این کشور پیدا خواهید کرد. ویزا و یا همان روادید استرالیا کلیدی است که اجازه ورود شما به این کشور را می‌دهد.

البته دولت استرالیا برای صدور این ویزا باید به‌طور کامل بداند که شما چه کسی هستید، برای چه هدفی قصد سفر به این کشور را دارید، برای چه مدت زمانی قصد اقامت دارید، تنها هستید و یا با همراهی کسی قصد سفر به استرالیا را دارید؟

ویزای استرالیا | ایکاتور SGB Visa

ویزای استرالیا | ایکاتور SGB Visa

انواع ویزای استرالیا

ویزای استرالیا دارای انواع مختلفی بوده و هرکدام بنا به صلاحدید سفارت استرالیا و قوانین دولت این کشور دارای مدت زمان اعتبار، هزینه و مشخصات خاص و متفاوتی است.

براساس اطلاعات وب‌سایت رسمی سفارت استرالیا ویزای این کشور دارای انواع متنوعی است، اما به طور کلی ویزاهای متداول و پرکاربرد استرالیا شامل ویزای تحصیلی Student Visa، ویزای کار و تعطیلات Work and Holiday Visa ، ویزای توریستی استرالیا Tourist Visa ، ویزای کارشناسی ارشد Post Graduate Visa ، ویزای اسپانسر Visa Sponsor و ویزای مهارت کاری Skilled Visa می‌شوند.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت سفارت این کشور و وی ‌اف ‌اس گلوبال برای دریافت هر یک از انواع ویزای استرالیا ویژه ایرانیان اقدام نموده و یا از طریق یک آژانس مسافرتی معتبر، به پیگیری امور ویزای خود بپردازید.

از آنجایی که هر یک از انواع ویزای استرالیا دارای مشخصات و جزئیات متفاوتی هستند، قصد داریم تا در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها بپردازیم.

 

ویزای تحصیلی استرالیا

این نوع از ویزای استرالیا برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در کشور استرالیا به همراه اجازه کار پاره‌وقت دانشجویی در حین تحصیل را دارند.

برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا شما باید در یک دوره آموزشی با حداقل مدت زمان ۱۲هفته معادل ۳ماه در استرالیا ثبت‌نام کنید.

ویزای صادرشده استرالیا در این حالت عموما مدت زمان آموزشی را به همراه زمانی اضافه برای تعطیلات پوشش می‌دهد. این موضوع کاملا بستگی به مدت زمان دوره آموزشی شما در استرالیا دارد. برای مثال، اگر دوره آموزشی شما در استرالیا ۶ماهه باشد، مدت اعتبار ویزای تحصیلی شما در صورت صدور از طرف دولت استرالیا، ۸ماهه خواهد بود.

این نوع از ویزا چنانچه برای گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه‌مدت در یک موسسه آموزشی در استرالیا باشد، محدودیت سنی و گپ تحصیلی نداشته و نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای دریافت آن نیست، اما چنانچه قصد داشته باشید برای دوره تحصیلی طولانی‌مدت دانشگاهی اقدام به دریافت ویزای تحصیلی استرالیا کنید.

مطمئنا نداشتن گپ تحصیلی، ارائه مدرک زبان معتبر آیلتس و تافل، رزومه تحصیلی و سایر مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه و ویزای استرالیا لازم خواهد بود.

ویزای تحصیلی استرالیا از نوع کوتاه‌مدت بوده و بنابر دوره و مقطع تحصیلی شما در این کشور تا حداکثر اعتبار ۵ساله صادر می‌شود و دانشجو می‌تواند در خلال تحصیل، در هر ۲هفته ۴۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهد.

لازم به ذکر است که همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو امکان همراهی متقاضی ادامه تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی را در کشور استرالیا خواهند داشت. هزینه ویزای تحصیلی استرالیا ۶۲۰ دلار بوده و برای اعضای خانواده دانشجو هزینه‌ای جداگانه به همراه خواهد داشت.

هم‌چنین متقاضی دریافت ویزای تحصیلی استرالیا نیازمند پرداخت هزینه‌های چکاپ پزشکی، مدارک تائیدیه پلیس (سوءپیشینه) و بیومتریک، بیمه درمانی برای مدت زمان اقامت در استرالیا و ارائه مدارک آن به کنسولگری استرالیا (VFS global) خواهد بود.

عموما برای گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی (ELICOS) در استرالیا ارائه مدرک زبان به سفارت مورد نیاز نخواهد بود، اما برای دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای نظیر (VET و یا TAFE ) و هم‌چنین مقاطع دانشگاهی، ارائه مدرک زبان تافل و یا آیلتس به دپارتمان پذیرش دانشگاه و سفارت استرالیا الزامی است.

 

ویزای کارو تعطیلات استرالیا

این نوع از ویزای استرالیا یکی از محبوب‌ترین ویزاهای این کشور در سراسر دنیاست، این بدین خاطر است که با در دست داشتن ویزای کار و تعطیلات شما مجاز به انجام کار و تحصیل برای مدت یکسال در استرالیا خواهید بود.

برای برخورداری از ویزای کار و تعطیلات استرالیا شما نیازمند شرایط زیر هستید:

 • میانگین سنی ۱۸ تا ۳۰ سال ( برای برخی از کشورها تا ۳۵ سال)
 • اثبات تمکن مالی و رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • نداشتن همراه (همسر و فرزند)
 • داشتن مدرک و مهارت مناسب زبان انگلیسی

البته باید به این نکته توجه کنید که تنها شهروندان کشورهای اسپانیا، پرتغال، جمهوری چک، اتریش، اسلوونی، مجارستان، لوکزامبورگ، لهستان، اسلوواکی، سن‌مارینو، ترکیه، آرژانتین، شیلی، پرو، اروگوئه، آمریکا، آلمان، بلژیک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، هلند، بریتانیا، قبرس، ایرلند، سوئد و کانادا امکان دریافت این نوع از ویزای استرالیا را خواهند داشت.

متاسفانه ایرانیان با پاسپورت ایرانی امکان دریافت ویزای کار و تعطیلات استرالیا را ندارند.

تنها آن ‌دسته از ایرانیانی که به نوعی دارای تابعیت و پاسپورت کشورهای دیگر نظیر ترکیه هستند، می‌توانند برای این نوع از ویزا اقدام کنند.

مدارک موردنیاز برای درخواست آنلاین و یا ایمیلی ویزای کار و تعطیلات استرالیا شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل و کپی تائید‌شده پاسپورت
 • ۲ عکس پاسپورتی
 • کپی مدرک زبان انگلیسی
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • نامه حمایت و تائید از دولت استرالیا
 • فرم تکمیل‌شده ۱۰۲۸
 • کپی حساب بانکی با حداقل موجودی معادل ۵۰۰۰ دلار استرالیا
 • کپی و اصل بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رسید پرداخت هزینه ۴۸۵ دلاری ویزا

شما می‌توانید با در دست داشتن این نوع از ویزا برای ۱سال در استرالیا هرگونه شغلی داشته باشید و در صورتی که برای بیش از ۳ماه در محدوده شمال استرالیا در یکی از انواع مشاغل مربوط به توریسم، مهمان‌داری، کشاورزی، جنگلداری و یا ماهیگیری مشغول به کار باشید، می‌توانید اعتبار ویزای خود را به ۲سال افزایش دهید؛

هم‌چنین ویزای کار و تعطیلات استرالیا امکان تحصیل تا مدت زمان ۴ ماه را برای شما فراهم خواهد کرد.

 

ویزای توریستی استرالیا

می‌توان گفت پردرخواست‌ترین ویزای استرالیا، ویزای توریستی این کشور است که برای اهداف گردشگری و کوتاه‌مدت صادر می‌شود. به طور کلی ویزای توریستی استرالیا دارای ۲نوع است:

 • ویزای الکترونیکی کلاس ۶۵۱ eVisitor که رایگان بوده و با اعتباری حداکثر ۳ماهه صادر می‌شود.
 • ویزای توریستی کلاس ۶۰۰ که بین ۱۴۰ تا ۱۰۲۰ دلار استرالیا هزینه داشته و بنابر صلاحدید آفیسر پرونده با حداکثر اعتبار۳، ۶ و ۱۲ ماه صادر می‌شود.
متقاضیان ایرانی تنها می‌توانند برای ویزای توریستی کلاس ۶۰۰ استرالیا اقدام کنند و عموما با توجه به مدارک و برنامه سفر متقاضی ایرانی، ویزای توریستی استرالیا برای این افراد با اعتبار ۱۴ روز تا ۱ماه صادر می‌گردد.

ویزای توریستی استرالیا دارای دو نوع سینگل(یکبار ورود) و مولتی (چندبار ورود) است، اما از آنجایی که عموما سخت‌گیری بیشتری برای متقاضیان ایرانی دریافت این نوع از ویزا وجود دارد، معمولا ویزای توریستی استرالیا با حداقل اعتبار و به صورت سینگل برای فرد صادر می‌شود.

با در دست داشتن ویزای توریستی استرالیا شما به هیچ‌وجه اجازه کار در خاک این کشور را نداشته و تنها مجاز به ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی کمتر از ۳ماه هستید.

شما باید به صورت آنلاین برای درخواست این نوع از ویزا اقدام کنید. بر همین اساس، شما نیازمند ساخت حساب کاربری ImmiAccount ، پرکردن فرم مربوطه، پرداخت هزینه ویزا و پیوست مدارک موردنیاز سفارت هستید.

هم‌چنین باید به هنگام درخواست ویزای توریستی استرالیا پاسپورت شما دارای حداقل ۳ماه اعتبار باشد.

هزینه درخواست این نوع از ویزای استرالیا از خارج از خاک این کشور ۱۴۵ دلار بوده و رسیدگی به آن بین ۳هفته تا ۱ماه کاری زمان ‌می‌برد. لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزای توریستی استرالیا از داخل این کشور معادل ۳۶۵ دلار است و استفاده از آن برای متقاضیان ایرانیان مجاز نیست.

 

ویزای توریستی فامیلی

ویزای توریستی فامیلی استرالیا Sponsored family stream برای دیدار اقوام و یا دوستان بوده و نیازمند دریافت دعوت‌نامه‌ای معتبر از یک شهروند و یا فرد دارای اقامت دائم در استرالیا است.

در این روش فرد دعوت‌کننده باید مبلغی (بین ۵۰۰۰ تا۱۵۰۰۰ دلار) را تحت عنوان تضمین و پوشش هزینه‌های احتمالی مسافر نزد دولت استرالیا به امانت بگذارد و با خروج مسافر از خاک استرالیا، فرد دعوت‌کننده امکان برداشت مبلغ تضمین را خواهد داشت.

هزینه این نوع از ویزای استرالیا ۱۴۵ دلار بوده و فرد با در دست داشتن آن امکان بازدید اقوام و دوستان و گردش در استرالیا را تا مدت زمان اعتبار ویزا (حداقل ۲هفته و حداکثر ۱۲ماه) خواهد داشت.

انجام خدمات پزشکی و یا کاری و تجاری با این نوع از ویزا امکان‌پذیر نبوده و فرد به غیر از موارد مجاز ذکر‌شده، تنها امکان ثبت‌نام و شرکت در یک دوره آموزشی حداکثر ۳ماهه در استرالیا را خواهد داشت.

هم‌چنین بنابر تبصره ۸۵۰۳ و ۸۵۳۱، دارنده ویزای توریستی استرالیا امکان تمدید این نوع از ویزا را در خاک استرالیا نداشته و باید برای اجتناب از رویارویی با جرایم نقدی و غیرنقدی هم‌چون ریجکت ویزا و قرارگیری در بلک‌لیست، پیش از اتمام اعتبار ویزا از استرالیا خارج شود.

 

ویزایتوریستی کاری-بیزینس

ویزای توریستی کاری-بیزینس استرالیاBusiness visitor stream  برای اهداف کاری نظیر حضور در کنفرانس علمی، شرکت در مصاحبه کاری، انعقاد قرارداد تجاری و مواردی از این قبیل صادر می‌شود.

مدت اعتبار این نوع از ویزا بنا بر پرونده و درخواست شما و هم‌چنین صلاحدید آفیسر پرونده بین ۱ تا ۱۲ ماه خواهد بود. چنان‌چه ویزای توریستی بیزینس متقاضی به صورت مولتی صادر شود، فرد مجاز به اقامت تا حداکثر ۳ماه در هربار ورود به استرالیا خواهد بود.

شما با در دست داشتن این نوع از ویزای استرالیا امکان انجام کار، فروش محصول و یا خدمات و یا ارائه خدمات به سازمان و یا شرکتی را در استرالیا نخواهید داشت.

هم‌چنین در صورت شرکت در کنفرانس، سمینار و یا نمایشگاه، امکان دریافت هیچ‌گونه مبلغی را در قبال آن ندارید. هزینه درخواست این نوع از ویزا ۱۴۵ دلار بوده و پیگیری امور آن از خارج از خاک استرالیا انجام‌پذیر است.

 

ویزای موقت فارغ الحصیلی استرالیا

این نوع از ویزای استرالیا با نامsubclass 485  Temporary Graduate Visa ویزای کار برای تمام دانشجویانی است که حداقل دوره ۲ساله تحصیل در مهارت‎های مرتبط با شغل‌های موردنیاز در استرالیا را گذرانده باشند (که به عنوان لیست مهارت استرالیایی شناخته می‌شود).

مدت اعتبار این ویزا بنابر بر شرایط متقاضی دریافت آن بین ۱۸ماه تا ۴سال صادر می‌شود و پیش‌درآمدی برای دریافت حمایت مالی و یا به اصطلاح اسپانسر ویزا است.

شما می‌توانید با دریافت این نوع از ویزا به صورت قانونی یک حرفه شغلی را در استرالیا شروع کرده و از همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود تا مدت زمان اعتبار ویزا بهره‌مند شوید.

این ویزا تنها مختص افرادی است که از قبل در خاک کشور استرالیا ویزای تحصیلی دریافت کرده‌ و به تحصیل پرداخته‌اند. هزینه درخواست این نوع از ویزای استرالیا ۱۵۳۵ دلار بوده و محدودیتی برای هیچ یک از ملیت‌ها ندارد.

بر همین اساس، در صورتی که در هر یک از مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا در خاک استرالیا تحصیل کرده باشید، ویزای استرالیا داشته باشید و بیش از ۶ماه از زمان فارغ‌التحصیلی شما نگذشته باشد، می‌توانید برای این نوع از ویزا اقدام کنید.

 

ویزای اسپانسر استرالیا

این نوع ویزا که به نام‌های ویزای اسپانسرشیپ و یا Sponsor Visa معروف است نوعی از ویزای کار بوده و دستیابی به آن در صورتی که از خارج از خاک استرالیا باشید، بسیار سخت است.

برای صدور این نوع ویزا، یک شرکت استرالیایی باید به عنوان کارفرما علاقه خود به استخدام و حضور شما در خاک استرالیا را نشان دهد و از آن مهم‌تر، توان اثبات این موضوع را به دولت و سفارت استرالیا داشته باشد که چرا استخدام یک نیروی کار خارجی به جای نیروی کار بومی برای شرکت موردنظر ضرورت دارد.

ویزای اسپانسر استرالیا دارای اعتباری ۳ تا ۴ساله بوده و به شرط داشتن حداقل حقوق سالانه ۵۰.۰۰۰ دلار متقاضی در استرالیا، امکان بسط و توسعه آن به تمام اعضای خانواده وی وجود دارد.

هزینه درخواست این نوع از ویزا ۴۲۰ دلار بوده و وجود دعوتنامه و درخواست معتبر شرکت استرالیایی در پرونده به همراه مدارک اثبات مهارت و سوابق کاری و مدرک زبان General آیلتس الزامی خواهد بود.

 

ویزای مهارت کاری استرالیا

این نوع از ویزای استرالیا مناسب آن دسته از متقاضیانی است که دارای تخصص و مهارت کاری مورد درخواست دولت استرالیا نظیر مشاغل امنیت شبکه، متخصص امور مالی، وکیل و حقوق‌دان با تجربه کاری، مهندس ساخت و ساز و متخصص بازاریابی دیجیتال باشد.

سنجش صلاحیت شما به عنوان نیروی کار متخصص و دارای مهارت کاری موردنیاز دولت استرالیا توسط نمایندگان تعیین‌شده سفارت این کشور انجام می‌گیرد.

از این رو شما باید با رجوع به وب‌سایت سفارت استرالیا و مکاتبه با نمایندگی‌ها و یا موسسات مهاجرتی ارائه‌دهنده این خدمات از مدارک موردنیاز، پروسه پیگیری، سیستم امتیازبندی و سایر موارد لازم مطلع گردید.

حداقل شرایط لازم برای درخواست این نوع از ویزای استرالیا به شرح زیر است:

 • متقاضی زیر ۴۵ سال باشد
 • در هر یک از مهارت‌های زبان انگلیسی آیلتس عمومی دارای نمرات ۶ تا ۹ باشد
 • تخصص و مهارت وی جزو لیست اعلام‌شده مهارت‌های موردنیاز دولت استرالیا باشد
 • واجد شرایط قوانین نمایندگان مجاز سفارت استرالیا برای دریافت اعتبار حرفه‌ای و یا همان professional validation باشد

هزینه این نوع ویزای استرالیا ۳.۷۵۵ دلار بوده و متقاضی می‌تواند از طریق مراجعه به وبسایت سفارت و بخش SkillSelect ، برای ویزای مهارت کاری استرالیا اقدام نماید.

 

مدارک موردنیاز دریافت ویزای استرالیا

به طور کلی بنابر نوع ویزای درخواستی، مدارک موردنیاز سفارت استرالیا متغیر است اما با این حال انواع متداول مدارک مورد نیاز ویزا استرالیا شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل‌شده (هم‌چون فرم‌های ۱۴۱۵، ۱۴۱۸ و ۱۴۱۹)
 • ارائه کپی پاسپورت جدید و قدیم
 • دوقطعه عکس پاسپورت با پس‌زمینه سفید
 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه رسمی و مهر وزارت امور خارجه و دادگستری
 • پرینت حساب بانکی ۳ماه اخیر
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی، سوابق کاری و مدارک بیمه و سایر موارد نظیر کد مالیاتی، جواز کار و یا شماره ثبت شرکت در صورت وجود
 • ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار یا تحصیل
 • دعوت‌نامه در صورت وجود
 • نامه تمکن مالی
 • برنامه سفر
 • پیوست پرداخت اینترنتی و کردیتی هزینه ویزا
 • ارائه سوءپیشینه جدید
 • مدارک چکاپ پزشکی از کلینیک‌های تائید‌شده توسط سفارت
 • اطلاعات بیومتریک
 • رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما مطابق با برنامه سفر
 • ارائه اطلاعات و آدرس فرد دعوت‌کننده در صورت وجود
 • سند ازدواج در صورت تاهل

شما هم‌چنین می‌توانید با توجه به تنوع بالای انواع ویزای استرالیا و جزئیات متفاوت مدارک موردنیاز هر یک از آن‌ها، با مجموعه ایکاتور در تماس بوده و از راهنمایی و مشاوره رایگان و انواع خدمات تخصصی توریستی و تحصیلی این مجموعه بهره‌مند شوید.

همین حالا فرم ارزیابی زیر را پرکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست